Izolacja termiczna – jakie są wymagania prawne
Izolacja budynku polega na osłonie go przed utratą ciepła a także hałasem z zewnątrz. Może być sporządzona z różnych surowców, takich samych jak wełna mineralna, styropian albo pianka poliuretanowa. Za sprawą stosownej izolacji, budynek jest odpowiedniej chroniony przed mrozem zimą ale również przed skwarem latem, co przekłada się na niższe rachunki za grzanie i klimatyzację. Izolacja może być zrealizowana na różnorodnych poziomach budynku, przykładowo: ściany, dach albo posadzka. Warto mieć na uwadze, że im lepsza izolacja, tym niższe koszty eksploatacji budynku ale także mniejsze emisje CO2 do atmosfery.
Izolacja budynku jest również ważna dla komfortu akustycznego mieszkańców. Stosowna izolacja dźwiękowa pozwala na obniżenie szumu dochodzącego z zewnątrz, co jest przede wszystkim istotne w centrach miast czy też przy ruchliwych drogach. Izolacja akustyczna może być wykonana np. za pomocą wyjątkowych mat dźwiękochłonnych bądź izolacji akustycznej stosowanej w ścianach.
Ważne jest ażeby, izolacja budynku była zrealizowana zgodnie z obowiązkowymi regulaminami i normami. W Polsce obowiązuje ustawa Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim muszą odpowiadać budynki i ich usytuowanie, które formułuje wymagania dotyczące izolacji termicznej i akustycznej budynków.
Dodatkowym kluczowym elementem izolacji budynku jest protekcja przed wilgotnością ale również powstawaniem grzybów i pleśni. Wilgotność może powodować defekt budowy budynku ale także ujemnie oddziaływać na zdrowie lokatorów. Aby uniknąć tego rodzaju problemów, trzeba należycie izolować fundamenty, ściany piwniczne ale również stropodachy.
Izolacja budynku również ma oddziaływanie na efektywność energetyczną budynku. Budynki poprawnie zaizolowane umożliwiają na obniżenie zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych. Wskazane jest zwrócić uwagę na to, że podniesienie efektywności energetycznej budynku to nie tylko korzyści dla środowiska, lecz również dla portfela współlokatorów.
Jednym z najistotniejszych składników izolacji budynku jest izolacja termiczna. Izolacja cieplna umożliwia na ochronę przed utratą ciepła z budynku do otoczenia. Dzięki temu, domownicy mogą cieszyć się należytą temperaturą w środku budynku przy niższych kosztach nagrzewania. Izolacja cieplna może być sporządzona na przykład za pomocą wełny mineralnej, styropianu bądź pianki poliuretanowej.
Izolacja cieplna może być stworzona na przeróżnych stopniach budynku, takich jak: ściany, dach albo posadzka. W przypadku ścian zewnętrznych, ważne jest żeby izolacja była utworzona odpowiednio grubo i odpowiednio zamontowana. W przypadku dachu, izolacja powinna być stworzona na kompletnej powierzchni, także na skosach i okapach.
Wskazane jest mieć na uwadze, że izolacja cieplna ma także pożądany wpływ na efektywność energetyczną budynku, umożliwia na zredukowanie zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych. W Polsce obowiązuje zarządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim muszą odpowiadać budynki i ich usytuowanie, które charakteryzuje wymagania dotyczące izolacji termicznej budynków.
Podsumowując wskazane jest zaznaczyć, że izolacja budynku jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na wygodę i bezpieczeństwo lokatorów. Tym samym warto poświęcić adekwatną uwagę na izolację już na etapie projektowania i budowy budynku, aby cieszyć się komfortem i oszczędnościami w przyszłości.